Flori si semnificatii

Buchetul miresei este unul special pentru ca trebuie odata sa se potriveasca cu rochia acesteia, dar sa si reprezinte personalitatea ei. Tu stii semnificatiile florilor? Poti afla mai multe aici, si in plus vei primi sfaturi despre cum sa-ti alegi florile pentru buchetul tau.

Flori si semnificatii

Mesajde ana_maria2009 » Mie, 09 Noiembrie 2011 15:41 pm

Hello,
Poate e putin mai ciudata intrebarea mea insa voi veti alege florile in functie de semnificatia lor sau in functie de ce anume va place? Am fost de curand sa studiez putin piata si am ajuns la o florarie unde mi-au tot recomandat flori in functie de semnificatia lor. Voi ati tinut cont de lucrurile astea?
ana_maria2009
Ghiocel

Re: Flori si semnificatii

Mesajde crisstina » Mie, 09 Noiembrie 2011 16:11 pm

Eu voi alege in functie de culori, imi doresc un buchet foarte colorat si nu cred ca voi tine cont de semnificatia florilor :)
crisstina
Ghiocel

Re: Flori si semnificatii

Mesajde alexandra_flo » Mie, 09 Noiembrie 2011 16:20 pm

Iata si semnificatia florilor in functie de culori :D

"Semnificatia florilor in functie de culori:

Simbolul primaverii, verdele reprezinta speranta, dar si tineretea si succesul.
Violetul este simbolul pacii si al blandetii, al curtoaziei modeste. Asociat cu rosu, el reprezinta amintirile.
Rozul semnifica puritatea si linistea, dragostea aflata la inceput. Asociat cu mov - devotament.
Portocaliul este echilibrul spiritului si simturilor, frumusetea si maretia. Asociat cu violet, incarneaza stiinta.
Albastrul este simbolul aerului, culoarea cerului sunt asociate puritatii sentimentelor, intelepciunii, iubirii pure si platonice, comuniunii dintre suflete, dragostea tandra, pasiunea. Cu rosu, dragostea fidela. Cu alb si violet, dragalasenie. Albastru intens - liniste.
Maroul este culoarea nelinistii. Trandafirul maro simbolizeaza tandretea.
Galbenul este culoarea oratorilor si a inteligentei. Sinonimul bogatiei, al reusitei si al gloriei. Combinat cu rosu este culoarea ambitiei, cu movul - mila.
Auriul simbolizeaza talentul artistic, luxul si demnitatea. Asociat cu rosu este culoarea perfectiunii.
Griul reprezinta melancolie si solitudine. Sa oferi flori gri nu este la moda.
Simbolul focului si al soarelui, rosul este culoarea pudorii, dar si a pasiunii, a curajului si a ambitiei."
alexandra_flo
Ghiocel

Înapoi la Buchete de flori