Formatie,taraf sau D.J? Ce alegi?

Ce tip de muzica se mai pune la nunti? Daca esti indecisa intre un Dj si o formatie live, poti sa te decizi aici afland avantajele si dezavantajele fiecarei optiuni.

Formatie,taraf sau D.J? Ce alegi?

Mesajde formatia amazon » Joi, 13 Ianuarie 2011 15:37 pm

Ce ati alege pentru nunta voastra in materie de muzica?
1)Formatie de muzica(lautari)
2)Taraf
3)Cvartet
4)Orchestra
5)D.J

Este logic ca fiecare va avea un raspuns si o parere proprie,insa nu strica sa impartasim ideile noastre si viitorilor miri.
Asa le va fii mai simplu sa aleaga,fiindca de ales slava domnului au de unde.
De ce am deschis acest topic?
Sunt seful unei formatii de muzica din Pitesti si din experienta acumulata de-a lungul anilor pot sa va spun urmatoarele lucruri referitoare la muzica pe care o veti alege pentru nunta voastra.
-Nimeni si nimic nu va putea inlocuii vocea live.(muzica inregistrata puteti asculta oriunde in masina,acasa,etc)
-Nimic nu se va putea compara cu un solist s-au o solista care canta langa dvs.in hora si va face atmosfera de care este atata nevoie la o nunta.
Deci ma repet,nu am nimic cu D.J sau alte unelte de pus muzica la nunta,este doar o parere personala fiindca sunt in bransa.
Acum va las pe dvs. sa comentati...
formatia amazon
Ghiocel

Re: Formatie,taraf sau D.J? Ce alegi?

Mesajde nico_glamgirl » Lun, 09 Mai 2011 15:36 pm

Eu as vrea band pentru 2-3 ore maxim, sa faca atmosfera si sa cante slagare care sa multumeasca pe toti de toate varstele si apoi un dj care sa ma lase sa imi bag nasu' in playlist si sa ne tina in priza pana dimineata :D
nico_glamgirl
Ghiocel

Mesajde me_deea » Lun, 01 August 2011 19:36 pm

Mi-ar placea formatie care sa fie capabila sa cante orice gen si sa nu se plictiseasca lumea. Nu prea vreau lautari, dar sotul zice ca nu ar fi nunta in toata regula fara :D
me_deea
Ghiocel

Mesajde sound-event » Mie, 26 Octombrie 2011 10:42 am

Eu as zice ca pana la urma este vorba de bugetul disponibil. Evident ca un DJ costa mai putin si va pune muzica de toate genurile dar nu e in nici un caz la fel ca atunci cand ai formatie si solisti live. Totusi trebuie sa aveti in vedere ca vocea unui artist nu poate fi folosita la un nivel calitativ inalt prea mult timp .Exista si variante combinate respectiv formatie + DJ .Daca insa gusturile sunt foarte diferite, poate ar fi mai bine sa alegeti un Dj.
sound-event
Ghiocel

Mesajde MirelaAndreea » Lun, 12 Iunie 2017 17:17 pm

Heii dragelor! Si eu m-am confruntat cu aceasta problema. Nu stiam ce sa aleg dj sau formatie...apoi a intervenit a 2 problema, ce buget sa aloc pentru acest serviciu. Am cautat informatii in stanga si in dreapta pana am gasit acest articol care m-a luminat: http://weddingmastery.ro/blog/4-criteri ... tiibanddj/
MirelaAndreea
Ghiocel

Înapoi la DJ/Sonorizare