sfaturi pentru nasi, ritualuri, dans, etc?

Rolul nasilor in cadrul ceremoniilor de casatorie a fost dintotdeauna unul important. Cu toate acestea se regasesc multe cupluri tinere care nu stiu obiceiurile legate de nasi. In aceasta sectiune puteti afla toate detaliile despre obiceiurile ce tin de nasii de cununie, fie ca sunt traditii care se pastreza in zona voastra, fie in alta zona a tarii.

sfaturi pentru nasi, ritualuri, dans, etc?

Mesajde ratonica » Mie, 24 Decembrie 2014 21:58 pm

La anul nasesc! Ce sfatusi imi dati? De ce sa ma pregatesc?
ratonica
Ghiocel

Re: sfaturi pentru nasi, ritualuri, dans, etc?

Mesajde casandra2011 » Mar, 06 Ianuarie 2015 21:23 pm

Sa fie intr-un ceas bun!
Tu platesti voalul si palaria sau esarfa de dupa, luminarile, biserica, turta si sper ca n-am scapat nimic.
La civila n-ai stres, la biserica iti zice popa ce sa faci (pui verigheta si coroana, sau cum se numeste).
La restaurant... aici vine partea "distractiva"; unii miri ii roaga pe nasi sa zica o rugaciune inainte de prima masa. Altii ii roaga pe nasi ca dupa dansul mirilor, sa vina dansul nasilor; daca la noi la nunta am improvizat, pe miri n-am vrut sa-i facem de ras si am luat cursuri de dans :))) Daca te intereseaza asa ceva, stiu o scoala buna in Bucuresti - Stop and Dance, uita-te peste canalul lor Youtube, ca sa vezi ce pot face: https://www.youtube.com/channel/UCcKIiJ ... j7lftYLaTQ
Daca se fura mireasa pana-n 12, plateste nasul. Daca se joaca gaina, plateste nasul. La final, ii scoti finei voalul, ii pui palaria/esarfa si apoi faceti hora miresei.
casandra2011
Ghiocel

Înapoi la Nasii de cununie