Traditii

Dansul miresei, furatul miresei, la ce cerinte se poate astepta mirele pentru a-si recupera mireasa? Astfel de obiceiuri se gasesc in toata tara – variind de la o zona la alta. Poti descoperi ce traditii se practica in zona ta si astfel sa fiti amandoi pregatiti in fata practicarii obiceiurilor.

Traditii

Mesajde Lala_fun » Vin, 25 Iunie 2010 15:27 pm

Ce facem cu traditiile mamelor si bunicilor nostri? Merita sa le pastram? Voi ce traditii pastrati pentru nunta? Aduceti si din traditiile din afara?
Lala_fun
Ghiocel

Re: Traditii

Mesajde Cathy » Vin, 25 Iunie 2010 16:28 pm

Unele traditii merita pastrate - cu siguranta cea cu furatul miresei este foarte amuzanta... cred ca depinde de persoana.
Cathy
Ghiocel

Mesajde J.Fashionista » Vin, 25 Iunie 2010 16:35 pm

Eu cu siguranta am sa renunta la lautari si la petitul miresei... si cred ca am sa pastrez faza cu ceva nou, ceva vechi, ceva imprumutat si ceva albastru - asa ca sa am cate putin din fiecare :D
J.Fashionista
Ghiocel

Mesajde me_deea » Lun, 16 Mai 2011 18:16 pm

Intr-adevar, furatul miresei trebuie pastrat, poate fi pata de culoare a serii... depinde acum si cat de priceputi sunt "hotii" :D
Nuntile in Maramures sunt foarte frumoase. Am vazut poze de la o nunta cu numar restrans de invitati, organizata acolo vara trecuta, intr-o bisericuta de lemn, pe drumul spre biserica o multime de capite, era superb totul! desi parca un pic cam departe de civilizatie :) Nu stiu daca au traditii specifice zonei, dar batranicile din poze erau foarte frumos imbracate, cu costume populare si basmalute brodate.
me_deea
Ghiocel

Înapoi la Traditii din diferite zone ale tarii